Tarczyca-wróg czy przyjaciel?

Choroba Hashimoto to autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, które może prowadzić do uszkodzenia i upośledzenia funkcjonowania tegoż gruczołu. Etiologia choroby tak jak innych chorób autoagresywnych nie jest do końca poznana stąd trudności w leczeniu. W związku z brakiem przyczynowego leczenia, pacjenci otrzymują leczenie substytucyjne w postaci uzupełnienia hormonów tarczycowych (zazwyczaj Eutyrox /Letrox). W zależności od stopnia zmian tarczycy wyróżnia się 4 etapy choroby :

faza 1 , gdzie stężenia trijodotyroniny, tyroksyny, TSH i przeciwciał anty-TPO, anty- TG są prawidłowe. Występuje aktywacja immunologiczna w postaci zaburzeń migracji i skupiania się makrofagów i komórek dendrytycznych; brak objawów klinicznych;

faza 2 podwyższone stężenia anty-TPO i anty TG,  T3, T4 i TSH w normie;

faza 3 podwyższone TSH, występowanie  i nasilenie objawów zmienne,

faza 4 obserwujemy podwyższone stężenie TSH, widoczne objawy kliniczne chraktertstyczne dla niedoczynności.

W fazach 3 i 4 wstępują trudności w chudnięciu w  związku z brakiem wystarczającej ilosći hormonów tarczycowych, które należy wyrównać stosując leki. Przy unormowanych hormonach proces chudnięcia jest jak najbardziej możliwy!

Równolegle z leczeniem farmakologicznym należny wprowadzić dietoterapię.  Stosowanie odpowiedniego jadłospisu pomoże chronić atakowany przez układ immunologiczny gruczoł, poprawi funkcjonowanie tarczycy oraz wyciszy stan zapalny. W tym miejscu należy zaznaczyć, iż nie istnieją jednoznaczne wytyczne i zalecenia dotyczące leczenia żywieniowego chorób autoagresywnych. Potrzebne są dalsze badania i obserwacje w tym zakresie. Wydaje się jednak, że zbilansowana dieta pozbawiona związków obciążający gruczoł tarczycy, odżywiająca organizm i wyciszająca stan zapalny jest najbardziej rozsądnym rozwiązaniem.

W przebiegu zapalenia tarczycy często mamy też do czynienia z innymi chorobami autoagresywnymi (celiakia, cukrzyca typ. I) i alergiami na produkty spożywcze, w związku z czym warto wykonać badania w kierunku celiakii (oznaczenie przeciwciał AGA-Ig A, Aga Ig G, TGA, EMA). Jeśli w testach otrzymujemy dodatni wynik, produkt odpowiedzialny za nadmierną aktywacje układu immunologicznego należy wykluczyć z diety.

Źle funkcjonująca tarczyca i w związku z tym rozregulowywane hormony maja wpłyń na spowolnienie metabolizmu (nawet o 30%), stad mogą wpływać na wzrost wagi i przyspieszenie odkładania się tkanki tłuszczowej. Dobrze dobrana dieta może na pomóc złagodzić stan zapalny i utrzymać wagę a przy wyrównanych hormonach nawet ją obniżyć.

Podstawmy założeniem w układaniu codziennego jadłospisu jest zaspokojenie potrzeby organizmu na podstawowe składniki odżywcze, dostarczenie pełnowartościowego białka (tyrozyna-ten aminokwas jest prekursorem dla hormonów tarczycy), tłuszczów nienasyconych zwłaszcza z grupy n-3, węglowodanów złożonych, przy jednoczesnym obniżeniu cukrów prostych, zwiększenie błonnika i antyoksydantów. Jednocześnie należny pamiętać o regularnym jedzeniu i unikaniu produktów przetworzony oraz z dodatkiem konserwantów. Układając jadłospis należy także zwrócić szczególną uwagę na zwarte w nim : jod, selen, wit D oraz obecność związków goitrogennych. W przypadku, gdy zmagasz się z niedoczynnością tarczycy nigdy nie stosuj „cudownych” diet z internetu, niedoborowych w białko i inne ważne składniki odżywcze.  Twoja tarczyca potrzebuje dobrej, zbalansowanej diety, jeśli masz problemy z jej ustaleniem zawsze możesz skorzystać z pomocy doświadczonego dietetyka.