Co nieco o wodzie

Woda w naszym organizmie pełni role rozpuszczalnika substancji odżywczych, reguluje ciepłotę ciała, ciśnienie, usuwa szkodliwe produkty przemiany materii, wpływa na stan naszej skóry i narządów. Dzięki niej skóra jest nawilżona i gładka a tkanki i narządy dobrze odżywione.

Dobowe zapotrzebowanie na wodę

Dla osoby zdrowej, przebywającej w przeciętnych warunkach pogodowo-klimatycznych zapotrzebowanie na wodę wynosi 2,5 l na dobę. Nie oznacza to, że tyle płynów należy codziennie przyjmować. Musisz pamiętać, że ok. 1 litra dostarczamy z pożywieniem stałym ( np. jedząc owoce i warzywa) a  300 ml powstaje podczas procesów spalania (woda metaboliczna). Powinniśmy zatem wypijać  ok. 1,5 litra płynów dziennie, w tym co najmniej 1 litr wody mineralnej. Zawarte w wodzie mineralnej makro i mikroelementy w łatwo przyswajalnej i zjonizowanej formie, mogą korzystnie wpływać na zdrowie i uzupełniać niedobory niektórych składników mineralnych w diecie. Wybierajmy wody średnio zmineralizowane czyli takie, które zwierają nie mniej niż 1000 mg składników na l wody. Jeśli nasze nerki i układ krążenia są zdrowe, możemy pić bez ograniczeń.

Pij wodę będziesz chudszy !

Za resorpcje wody w kanalikach  nerkowych odpowiada hormon antydiuretyczny- wazopresywna- bez niego woda szybko „ucieka” z organizmu. Wodę należy pić małymi łykami, gdyż tylko wtedy wytworzy się wspomniany wyżej hormon i nawodnimy organizm. Wazopresyna jest także odpowiedzialna za pobudzenie hormonozależnej lipazy- enzymu rozkładającego tłuszcz do kwasów tłuszczowych i glicerolu. Pijać wodę pobudzamy zatem aktywność enzymów i chudniemy! Woda poza tym nie ma kalorii a więc możemy ją pić bez wyrzutów sumienia.

Gazowana czy niegazowana?

Obecny w wodzie gaz to dwutlenek węgla, którym woda jest nasycana w procesie butelkowania. CO2 daje nam wrażenie większego orzeźwienia aniżeli woda niegazowana stąd wiele osób w upalne dni preferuje wodę gazowaną. Z punktu widzenia technologicznego nasycanie wody CO2 ma swoje zalety. Dwutlenek węgla ma działania bakteriostatyczne co przedłuża jej termin przydatności do spożycia a po otwarciu taka woda może dłużej leżeć w lodówce w porównaniu z wodą niegazowaną.

Woda gazowana nie nadaje się jednak dla każdego. Osoby z chorobą refluksową, nieżytami, wrzodami żołądka czy z otyłością brzuszną powinny jej unikać, gdyż zawarty w niej gaz będzie drażnił śluzówkę żołądka i nasilał negatywne objawy. CO2 podnosi dodatkowo przeponę i odpowiada za nieprzyjemne odczucie przepełnienia.

O uzupełnianiu płynów w szczególności powinny pamiętać osoby straszę u których regulacja pragnienia jest zaburzona. Jeśli jesteśmy na diecie odchudzającej pamiętajmy o zwiększeniu ilości wypijanej wody. Również sportowcy oraz kobiety karmiące powinni zwiększyć dzienną podaż płynów.