Jarmuż perła wśród warzyw kapustnych-wypróbuj też przepis na pyszny koktajl!

Jarmuż posiada spore ilości polifenoli, w tym sulforafanu, flawonoidów, antocyjanów, co czyni z niego produkt o wysokim potencjale antyoksydacyjnym. Spożycie 100g tego produktu dostarcza ponad połowę rekomendowanych na dzień ilości jednostek ORAC*. Systematycznie spożywany znacznie redukuje stres oksydacyjny występujący np. po intensywnym wysiłku fizyczny.

Dzięki właściwością antyoksydacyjnym jarmuż chroni nas przed zmianami nowotworowymi, jest niezastąpiony w wymiataniu wolnych rodników oraz spowalnianiu procesu starzenia.

W jarmużu nie brakuje także kartotenoidów, a w szczególności beta-karotenu, luteiny, zeaksantyny jednakże ich zawartość w surowcu jest bardzo zmienna w zależności od miejsca uprawy i odmiany. Tak jak w innych kapustnych w jarmuż znajdziemy także glukozynolany- związki o silnym działaniu antynowotworowym. Badania wskazują, że włączenie do jadłospisu warzyw z rodziny krzyżowych zmniejsza ryzyko zachorowań na nowotwory żołądka, okrężnicy, odbytu i płuc. Jarmuż zawiera także szereg minerałów i witamin wspierających układ sercowo- naczyniowy m.in. potas, wapń, żelazo, wit. C.

Jarmuż -czy dla każdego?

Jarmuż nie jest wskazany dla osób cierpiących na choroby tarczycy. Roślina ta, tak jak jego kuzyni, posiada spore ilości związków goitrogennych, których nadmiar w diecie może zaburzać prace gruczołu tarczycy.

Pomimo tak wielu zalet jarmuż w dalszym ciągu jest niedoceniany i rzadko wykorzystywany w kuchni. Być może jest to wynik jego specyficznego smaku i wyglądu, a czasami braku pomysłu na jego wykorzystanie w praktyce kulinarnej. Jedno jest pewne, jego obecność w posiłkach podnosi ich prozdrowotny potencjał, przyczyniając się do poprawy naszego zdrowia.

Nie wiesz jak przygotować jarmuż aby cieszyć się jego prozdrowotnymi właściwościami? Serdecznie zapraszam na profil facebook po pyszny koktajl z dodatkiem tego wyjątkowego produktu.

*ORAC—jednostka określająca całkowity potencjał antyoksydacyjny produktu. Im wyższa zdolność antyoksydacyjna produktu tym posada on więcej jednostek.