SUPERFOODS

31 postów

Imponująca komosa ryżowa

Komosa ryżowa jest jednym z najpopularniejszych na świecie przykładów zdrowej żywności. Komosa ryżowa to ziarno pochodzące z Ameryki Południowej i które jednocześnie było w dużej mierze ignorowane przez wiele lat. W tym artykule opisano czym jest komosa ryżowa i dlaczego jest dla Ciebie tak dobra.

Najzdrowsze orzechy

Orzechy to bardzo zdrowe przekąski i chociaż zwykle cechują się wysoką zawartość tłuszczu, to jest to zdrowy rodzaj tłuszczu. Większość tłuszczu w orzechach to tłuszcz jednonienasycony, a także tłuszcz wielonienasycony omega-6 i omega-3. Ponadto są również dobrym źródłem błonnika i białka roślinnego. Co więcej, to bogactwo składników odżywczych, w tym witaminy E, magnezu i selenu.

rosliny strączkowe dla zdrowia i odchudzania

Rośliny strączkowe na talerzu

Nasiona roślin strączkowych, czyli ciecierzyca, fasola czy soczewica to bardzo odżywcze i sycące pożywienie. Ziarenka te są dostępne w przystępnej cenie, chociaż ich zdrowotne właściwości są wręcz bezcenne! W dodatku stanowią idealną propozycję na stworzenie  wartościowych posiłków. Zajrzyj do tego artykułu i czerp wiedzę o ich zaletach, prawidłowym przygotowaniu oraz zastosowaniu w kuchni.

mango dla zdrowia i figury

Mango na widelcu

Mango to egzotyczny owoc pochodzący z Azji Południowej, a w szczególności z obszaru Indii. Jest skarbnicą wielu bioaktywnych związków, które wpływają Twój organizm. W tym artykule przybliżymy Tobie wpływ spożywania mango na Twoje zdrowie.

super foods wyjaśnia dieityk z rzeszowa

Poznaj siemię lniane

Mimo, że obecna moda na superfoods promuje wiele wartościowych produktów, to czasem wystarczy się tylko rozejrzeć i sięgnąć po lokalne zamienniki o podobnych właściwościach. Dzisiaj zaprezentujemy siemię lniane – małe nasionka, które obfitują w prozdrowotne składniki.

awokado jako superfoods

Poznaj awokado

Awokado to bez wątpienia nietypowy owoc. Gruszkowaty kształt, charakterystyczny maślany smak i wyjątkowo wysoka kaloryczność w porównaniu do innych owoców. Coraz powszechniej dostępny w sklepach. Chociaż przez wielu nadal rzadko kupowany, to koniecznie powinien znaleźć się na liście zakupów. W czym tkwi zatem jego żywieniowy fenomen?

zdrowie na talerzu

Jaja kurze w roli głównej

Już za moment Wielkanoc, a znakiem rozpoznawczym tego okresu są oczywiście jajka kurze. Przyrządzane na wiele sposobów są jednocześnie produktem wartościowym oraz bardzo sycącym. Chociaż ich popularność znacząco spadła, gdy dyskutowano zależność między cholesterolem w diecie, a rozwojem chorób sercowo-naczyniowych – znowu wracają na nasze stoły. Jajeczne potrawy dla wielu są bezkonkurencyjne, ale czy możemy je jeść bez ograniczeń?

kakao jako superfoods

Kakao pod lupą

Kakao i powstająca z niego czekolada to produkty znakomicie znane i spożywane przez każdego miłośnika słodkości. Coraz częściej pojawiają się doniesienia naukowe wskazujące na dobroczynne własności kakao na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Czy zatem im bardziej gorzka jest czekolada tym bardziej jest dla nas zdrowa? I czym właściwie jest surowa czekolada? Czytajcie dalej!

pomidor na zdrowie okiem dietetyka

Pora na pomidora

Pomidor należy do roślin z rodziny psiankowatych, zaraz obok ziemniaka, papryki czy bakłażana. Jest jednym z podstawowych składników prozdrowotnej diety śródziemnomorskiej, a w naszym kraju wykorzystywany głównie jako dodatek do kanapek czy sałatek oraz przetwarzany na przeciery oraz ketczup. Jeśli chcecie dowiedzieć się jakie zdrowotne korzyści zagwarantuje Wam zjedzenie pomidora, czytajcie dalej.

Ananas na zdrowie

Ananas to jeden z najpopularniejszych owoców subtropikalnych w naszym kraju zaraz obok pomarańczy czy grejpfrutów. Jest nieodzownym elementem kuchni brazylijskiej, ale coraz częściej znajduje zastosowanie na polskim stole. Czy oprócz pysznego smaku ten egzotyczny owoc ma istotne dietetyczne właściwości? Czytaj dalej!

Czy jedzenie ryb to dobra profilaktyka przeciwnowotworowa?

Choroba nowotworowa to problem, który dotyka coraz więcej osób, a jednocześnie jest jednym z najtrudniejszych wyzwań współczesnej medycyny. Szacuje się, że nowotwór jest przyczyną 20% wszystkich zgonów w Polsce. Jest to bardzo przygnębiający wynik, zwłaszcza, że liczba ta wciąż się zwiększa. Przyrost zachorowalności i zgonów jest między innymi rezultatem zbyt późno wykonanych badań diagnostycznych, a także, co najważniejsze w tym artykule: niewłaściwego sposobu odżywiania.