DO POCZYTANIA

152 postów

zaburzenia odżywiania

Nowa wersja ICD11 – jakie zmiany przynosi w klasyfikacji zaburzeń odżywiania?

Klasyfikacje zaburzeń psychicznych, oprócz wartości poznawczej, mają także ogromne znaczenie praktyczne. Jeśli są uznane przez większość zajmujących się tymi zaburzeniami profesjonalistów, zarówno sam system, jak i nazewnictwo, jakim się posługują, ułatwiają porozumiewanie się. Klasyfikacja stanowi też podstawę opracowywania zasad postępowania klinicznego określanych jako wskazówki lub standardy. W konsekwencji ułatwia specjalistom wybór najlepszego sposobu postępowania leczniczego.

Przeszkody psychologiczne na drodze do osiągnięcia idealnej wagi.

Każdy z nas stawia sobie jakieś cele, np. schudnąć, nauczyć się hiszpańskiego, zdobyć lepsze wykształcenie, ukończyć kurs salsy itp. Dobrze jest marzyć i mieć cele, to właśnie różni nas od świata zwierząt. Nie rzadko podczas wędrówki do celu napotykamy różne przeszkody psychologiczne. Przeczytaj jakie są najczęstsze blokady w procesie zmiany.

cukier i jego zamienniki

Czym zastąpić cukier?

Wielu konsumentów stara się nie spożywać i za wszelką cenę unikać stosowania substancji słodzących. Z drugiej strony, możemy spotkać takich, którzy uważają, że nie ma nic zdrowszego niż słodzik. Jest także grupa, która zastępuje cukier bardziej „naturalnie” tj. słodząc miodem lub melasą. Którzy z nich mają rację? W tym artykule postaramy się wyjaśnić czym słodzić jeśli nie białym cukrem i czy spożycie słodzików jest bezpieczne dla zdrowia.

oregano.mavita

Oregano – korzyści zdrowotne

Oregano to jedna z podstawowych przypraw stosowana w wielu kuchniach na całym świecie oraz jedna z najstarszych znanych roślin leczniczych. Ma nietypowy smak i aromat, dzięki czemu dodaje potrawom niepowtarzalny charakter. W tym artykule omówiono oparte na dowodach korzyści zdrowotne płynące ze spożycia oregano.

Diety roślinne

Diety oparte na częściowej lub całkowitej eliminacji mięsa z jadłospisu, w tym diety wegetariańskie, stały się ostatnio bardziej popularne. Wynika to częściowo z powodów etycznych lub środowiskowych, ale także z rosnącej świadomości społecznej na temat wpływu żywienia na zdrowie.

Dieta dla seniora

Powszechnie wiadomo, że starzenie się organizmu to naturalny proces. Dotyczy to każdego z nas. Na twarzy nie tylko pojawiają się zmarszczki, a na głowie siwe włosy, dochodzi także do szeregu zmian w ludzkim organizmie.

Metamorfozy z Mavitą

Metamorfozy z Mavitą to historie naszych pacjentów, którzy udowadniają, że nie istnieje niemożliwe. Przy odrobinie chęci i zaangażowania można cieszyć się dobrym zdrowiem i wyglądem. Nasi dietetycy robią wszystko aby mądrze pomagać i wspierać każdego pacjenta w jego przemianie.

zadbaj o dietę

Zadbaj o dietę w nadchodzącym roku!

Początek nowego roku to doskonały moment na refleksję i ustalenie celów. Chociaż wielu z nas stawia przed sobą wiele wyzwań, tylko niewielu udaje się je zrealizować. To oczywiste, że spora część noworocznych postanowień dotyczy zgrabnej sylwetki. Co zrobić żeby nie odpuścić i zrealizować to, co sobie wymarzyliśmy?