DO POCZYTANIA

76 posts

Ananas na zdrowie

Ananas to jeden z najpopularniejszych owoców subtropikalnych w naszym kraju zaraz obok pomarańczy czy grejpfrutów. Jest nieodzownym elementem kuchni brazylijskiej, ale coraz częściej znajduje zastosowanie na polskim stole. Czy oprócz pysznego smaku ten egzotyczny owoc ma istotne dietetyczne właściwości? Czytaj dalej!

Czy kolor ma wpływ na apetyt?

Wygląd potrawy, którą zamierzamy skonsumować jest równie ważny jak jej smak. W wielu eksperymentach zauważono, że nawet modyfikując kolor np. używanej zastawy można sprawić, że potrawa będzie smaczniejsza! W jednym z badań udowodniono także, że ludzie są skłonni zapłacić dwukrotnie więcej za to samo jedzenie jeżeli prezentuje się atrakcyjniej.

Alergie i nietolerancje pokarmowe zmora współczesnych czasów

Ze względu na zwiększoną częstotliwość występowania alergii i nietolerancji pokarmowych w ogólnej populacji artykuł ten ma na celu przybliżyć mechanizmy poszczególnych nadwrażliwości na pokarmy. Co więcej należny mieć na uwadze, że każda dieta eliminacyjna prowadzona na własną rękę stwarza potencjalne ryzyko powstania niedoborów pokarmowych oraz niedożywienia.

Dna moczanowa-choroba królów

Dna moczanowa to choroba tak stara jak ludzkość a mimo to do tej pory nie poznano przyczyn jej powstawania, jak również nie ma na nią skutecznego leku. W zamierzchłych czasach zapadały na nią gównie osoby, których dieta obfitowała w mięso-stąd w literaturze możemy spotkać się z nazwami „choroba bogaczy” lub królów. Sprawdź jakie są jej przyczyny i jaką rolę w jej leczeniu odgrywa dieta.

Czy jedzenie ryb to dobra profilaktyka przeciwnowotworowa?

Choroba nowotworowa to problem, który dotyka coraz więcej osób, a jednocześnie jest jednym z najtrudniejszych wyzwań współczesnej medycyny. Szacuje się, że nowotwór jest przyczyną 20% wszystkich zgonów w Polsce. Jest to bardzo przygnębiający wynik, zwłaszcza, że liczba ta wciąż się zwiększa. Przyrost zachorowalności i zgonów jest między innymi rezultatem zbyt późno wykonanych badań diagnostycznych, a także, co najważniejsze w tym artykule: niewłaściwego sposobu odżywiania.

Dieta na dobry dzień

Każdy z nas, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, zauważa u siebie spadek nastroju i energii. Próbujemy sobie z tym radzić na wszelkie możliwe sposoby: niektórzy jedzą czekoladę, inni zaszywają się pod ciepłą kołdrą. Chciałabym w tym artykule przybliżyć mechanizm, który prowadzi do poprawy naszego nastroju, a na jego podstawie wymienić niezawodne triki o 100% skuteczności w wywołaniu u nas szczerego uśmiechu.