PSYCHODIETETYKA

16 posts

Rola słuchu w odczuwaniu smaku

Który zmysł jest najważniejszy w doznawaniu smaku? Na pewno większość osób odpowie, że wzrok. Część pytanych stwierdzi, że zapach. Jednak niewielu wspomni o słuchu. A jednak – to co słyszymy w trakcie posiłku odgrywa ogromnie ważną rolę. Dźwięk jest zatem niczym innym jak zapomnianym zmysłem w odczuwaniu smaku.

Czy kolor ma wpływ na apetyt?

Wygląd potrawy, którą zamierzamy skonsumować jest równie ważny jak jej smak. W wielu eksperymentach zauważono, że nawet modyfikując kolor np. używanej zastawy można sprawić, że potrawa będzie smaczniejsza! W jednym z badań udowodniono także, że ludzie są skłonni zapłacić dwukrotnie więcej za to samo jedzenie jeżeli prezentuje się atrakcyjniej.

Dieta na dobry dzień

Każdy z nas, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, zauważa u siebie spadek nastroju i energii. Próbujemy sobie z tym radzić na wszelkie możliwe sposoby: niektórzy jedzą czekoladę, inni zaszywają się pod ciepłą kołdrą. Chciałabym w tym artykule przybliżyć mechanizm, który prowadzi do poprawy naszego nastroju, a na jego podstawie wymienić niezawodne triki o 100% skuteczności w wywołaniu u nas szczerego uśmiechu.

Geny a zaburzenia odżywiania

Zaburzenia odżywiania to poważne zaburzenia psychiczne, które mogą prowadzić do skrajnego wyniszczenia organizmu, w tym śmierci. Naukowcy od dekad zastanawiają się nad tym jakie są przyczyny tych zaburzeń. Na ten moment z całą pewnością można stwierdzić, iż nie istnieje jeden czynnik odpowiedzialny za ujawnienie się choroby. Aczkolwiek zaburzenia odżywiania często ujawniają się po stosowaniu restrykcji żywieniowych czy w następstwie chorób przebiegających ze znaczną utratą masy ciała.

Wsparcie jako istotny element procesu odchudzania

Odchudzanie nie jest dla wszystkich. Na pewno nie dla tych, którzy chcą szybko i łatwo, bez wysiłku i pracy, refleksji i samoobserwacj.
Mądre odchudzanie to sztuka, to pokonywanie własnych słabości, wychodzenie ze „strefy komfortu”, to budowanie nowych nawyków i ich wzmacnianie. Co więcej, to wszystko wymaga CZASU. Tak jak latami uczymy się i utrwalamy złe nawyki żywieniowe, będące przyczynną nadwagi czy otyłości, tak potrzebujemy CZASU na wygaszenie i naukę nowych. Nie ma „mądrej” drogi na skróty.