PSYCHODIETETYKA

26 posts

jak unikąć przejadania się

Jak uniknąć przejadania się

Jedzenie zbyt dużych ilości jedzenia na raz to trudny nawyk, który często jest bardzo trudny do zlikwidowania. Z biegiem czasu spożywanie zbyt dużej ilości pokarmu może prowadzić do przyrostu masy ciała i zwiększać ryzyko rozwoju chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca lub choroby serca. Poniższe wskazówki to sprawdzone techniki, które mogą stanowić punkt wyjścia do ograniczenia przejadania się.

jedzenie_dietetyk

Sprytne sposoby aby przestać jeść późno w nocy

Wiele osób je późno wieczorem lub w nocy, nawet gdy nie czują głodu. Czy należysz do tej grupy? Jeśli jedzenie w nocy stanowi dla Ciebie problem, spróbuj wykonać poniższe kroki, które pomogą Ci się z tym uporać.
Nocne jedzenie może spowodować, że zjesz więcej kalorii niż potrzebujesz i doprowadzi to do przyrostu masy ciała oraz złego stanu zdrowia. Oto spis ośmiu najważniejszych rzeczy, które możesz zrobić, aby przestać jeść późnym wieczorem lub w nocy.

Rola słuchu w odczuwaniu smaku Poradnia dietetyczna

Rola słuchu w odczuwaniu smaku

Który zmysł jest najważniejszy w doznawaniu smaku? Na pewno większość osób odpowie, że wzrok. Część pytanych stwierdzi, że zapach. Jednak niewielu wspomni o słuchu. A jednak – to co słyszymy w trakcie posiłku odgrywa ogromnie ważną rolę. Dźwięk jest zatem niczym innym jak zapomnianym zmysłem w odczuwaniu smaku.

Czy kolor ma wpływ na apetyt?

Wygląd potrawy, którą zamierzamy skonsumować jest równie ważny jak jej smak. W wielu eksperymentach zauważono, że nawet modyfikując kolor np. używanej zastawy można sprawić, że potrawa będzie smaczniejsza! W jednym z badań udowodniono także, że ludzie są skłonni zapłacić dwukrotnie więcej za to samo jedzenie jeżeli prezentuje się atrakcyjniej.

Dieta na dobry dzień

Każdy z nas, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, zauważa u siebie spadek nastroju i energii. Próbujemy sobie z tym radzić na wszelkie możliwe sposoby: niektórzy jedzą czekoladę, inni zaszywają się pod ciepłą kołdrą. Chciałabym w tym artykule przybliżyć mechanizm, który prowadzi do poprawy naszego nastroju, a na jego podstawie wymienić niezawodne triki o 100% skuteczności w wywołaniu u nas szczerego uśmiechu.

zabużenia odżywiania leczenie

Geny a zaburzenia odżywiania

Zaburzenia odżywiania to poważne zaburzenia psychiczne, które mogą prowadzić do skrajnego wyniszczenia organizmu, w tym śmierci. Naukowcy od dekad zastanawiają się nad tym jakie są przyczyny tych zaburzeń. Na ten moment z całą pewnością można stwierdzić, iż nie istnieje jeden czynnik odpowiedzialny za ujawnienie się choroby. Aczkolwiek zaburzenia odżywiania często ujawniają się po stosowaniu restrykcji żywieniowych czy w następstwie chorób przebiegających ze znaczną utratą masy ciała.