ŻYWIENIE W CHOROBACH

21 postów

dieta w astmie oskrzelowej

Żywienie w astmie oskrzelowej

Astma jest zmienną chorobą charakteryzującą się dynamicznym przebiegiem. Stanowi poważny problem, szczególnie w krajach rozwiniętych. Coraz częściej wskazuje się na związek między dietą i poszczególnymi składnikami prozdrowotnymi, a objawami choroby czy częstotliwością zaostrzeń. Jeśli chcesz poznać najnowszą wiedzę dotyczącą diety w astmie – czytaj dalej!

zakwaszenie organizmu

Czy dietą można zakwasić organizm?

Jest całkiem prawdopodobne, że choć raz natknąłeś się na opinię, która mówi, że zła dieta i nieodpowiedni dobór produktów spożywczych zakwasza organizm. A zakwaszony organizm to prosta droga do złego samopoczucia oraz wielu chorób. Jednak czy jest to prawdą i czy rzeczywiście powinniśmy stosować dietę zasadotwórczą? Czytaj dalej!

Alergie i nietolerancje pokarmowe zmora współczesnych czasów

Ze względu na zwiększoną częstotliwość występowania alergii i nietolerancji pokarmowych w ogólnej populacji artykuł ten ma na celu przybliżyć mechanizmy poszczególnych nadwrażliwości na pokarmy. Co więcej należny mieć na uwadze, że każda dieta eliminacyjna prowadzona na własną rękę stwarza potencjalne ryzyko powstania niedoborów pokarmowych oraz niedożywienia.

Dna moczanowa-choroba królów

Dna moczanowa to choroba tak stara jak ludzkość a mimo to do tej pory nie poznano przyczyn jej powstawania, jak również nie ma na nią skutecznego leku. W zamierzchłych czasach zapadały na nią gównie osoby, których dieta obfitowała w mięso-stąd w literaturze możemy spotkać się z nazwami „choroba bogaczy” lub królów. Sprawdź jakie są jej przyczyny i jaką rolę w jej leczeniu odgrywa dieta.

Czy jedzenie ryb to dobra profilaktyka przeciwnowotworowa?

Choroba nowotworowa to problem, który dotyka coraz więcej osób, a jednocześnie jest jednym z najtrudniejszych wyzwań współczesnej medycyny. Szacuje się, że nowotwór jest przyczyną 20% wszystkich zgonów w Polsce. Jest to bardzo przygnębiający wynik, zwłaszcza, że liczba ta wciąż się zwiększa. Przyrost zachorowalności i zgonów jest między innymi rezultatem zbyt późno wykonanych badań diagnostycznych, a także, co najważniejsze w tym artykule: niewłaściwego sposobu odżywiania.

Wszystko co powinieneś wiedzieć o nadciśnieniu

Nadciśnienie tętnicze to problem, z którym musi zmagać się coraz więcej osób. Szacuje się, że w 2025 roku aż 1,5 miliarda osób będzie chorowało na tę przypadłość! A przyczyn, które prowadzą do tego stanu znamy wiele, dzięki czemu możemy skutecznie zapobiegać wystąpieniu tej choroby. Pamiętajmy także, że odpowiedni styl życia przy zdiagnozowanym nadciśnieniu tętniczym wpływa korzystnie na samopoczucie chorego oraz wyeliminowanie ryzyka groźnych powikłań, takich jak przewlekła choroba nerek i udar mózgu.

Nietolerancja laktozy– czy trzeba wykluczyć produkty mleczne?

Tysiące lat temu, dorosły człowiek, który spożywał mleko tylko w okresie niemowlęcym, nie posiadał zdolności trawienia laktozy. Zakłada się, że dopiero rozwój hodowli bydła i pozyskiwanie mleka od tych zwierząt dało początek możliwości spożywania produktów mlecznych przez całe życie. Zatem ta zdolność została rozwinięta ewolucyjnie między innymi w Europie. W dzisiejszych czasach ludzie nietrawiący laktozy to przede wszystkim społeczeństwa nie wywodzące się ze społeczeństw pasterskich – na przykład Aborygeni.