Wymówki mają na celu usprawiedliwienie naszego zachowania jako akceptowalne, racjonalne i w porządku-wtedy czujemy się ze sobą dobrze. Jeśli chcemy coś naprawdę zmienić musimy sobie poradzić z wewnętrznym głosem, który siedzi w naszej głowę i usprawiedliwia nasze odwlekanie (prokrastynację). Ważnym elementem w pracy nad wymówkami jest także przyjrzenie się im bliżej i ustalenie jakie wnioski wyciągany z zaistniałej sytuacji.
np.
Prawda: Jestem naprawdę zmęczony, wniosek (nieprzydatny), który wyciągamy: Lepiej będzie mi to zrobić jutro;
Prawda: Nie mam zbyt dużo czasu by to zrobić, wniosek (nieprzydatny), który wyciągamy: Poczekam, aż będę miał więcej czasu.
Wymówki, które wymyślamy, często obracają się wokół identyfikacji jakieś prawdy o zaistniałej sytuacji. Wyciągamy z tego wniosek, że lepiej nam odłożyć zadanie na później. Ale czy nasze wnioski zawsze są słuszne, sprawiedliwe, prawdziwe?
W naszej głowie pojawiają się nierealistycznych przekonania, ze jutro/za miesiąc/latem/ na urlopie w jakiś cudowny sposób będę miał więcej energii, czasu. Tak możesz czekać, aż do śmierci. Taki sposób myślenia powoduje też, że będziesz czekać bardzo długi czas by okoliczności były wystarczająco sprzyjające do podjęcia zmiany. Prawda jest taka, że żaden moment nie jest wystarczająco idealny.
Niepomocne (nieprzydatne) wnioski też ignorują fakt, że jak już zaczniemy coś robić i zrobimy krok naprzód, aby osiągnąć cel, pewne sprawy same się układają, a my mamy większa motywacje, aby realizować nasz cel.
Ludzie często zwlekają z rozpięciem działania, aż do momentu kiedy poczują się silnie zmotywowani. Ważne jednak, aby mieć świadomość, ze motywacja nie przychodzi sama z siebie. Gdy najpierw zaczniesz działać, wówczas motywacja pojawi się jako konsekwencja! Zapamiętaj AKCJA przed MOTYWACJĄ.
Jak pracować nad wymówkami?
-
pracuj nad wnioskami-twórz bardziej przyjazne; np.jestem zmęczony ale może spróbuje zrobić dzisiaj połowę zadania, lub poćwiczę tylko 30 minut zamiast godziny;
-
Rzuć wyzwanie swoim wnioskom- przeanalizuj je, bazuj na dowodach i faktach. Tak jakbyś był detektywem albo chciał pomóc swojemu koledze, który co chwile coś odkłada na jutro. Pytania do podważenia:
Jaki jest dowód, faktyczny powód dla którego nie mogę dokończyć tego zadania?
Czy to zupełna prawda, że nie mogę rozpocząć tego zadania, diety, ćwiczeń teraz?
Czy to zupełna prawda, że lepiej mi będzie odłożyć to zadanie na później?
Czy to zupełna prawda, że później będzie lepszy moment, żeby to zrobić?
Jak się będziesz czuł jak odłożysz zadanie na później?
Co takiego się wydarzy, ze jutro będziesz się czuł lepiej?
Czy faktycznie nawet nie mogę zrobić dzisiaj nawet połowy wyzwania?
-
Testuj wnioski; zrób eksperyment mający wykazać, że Twoje mniemanie o zdolności wykonania (np. lepiej będzie mi to zrobić jutro, rozpocznę dietę jutro) zadania utrzymuje się w praktyce;
-
Wykorzystaj motywujące myślenie i unikaj samokrytycznych myśli-rozmawiaj ze sobą tak jakbyś gadał z przyjacielem
To co? działamy !