29 września to Dzień Kawy -Magdalena Socha Sala wypowiada się na temat jej wpływu na zdrowie w aktualnościach Radio Via-http://www.radiovia.com.pl/aktualnosci/informacje-lokalne/5180,z-milosci-do-kawy.html.
Poniżej przygotowałam dla Was kilka słów na temat tego aromatycznego napoju
Kawa to termin ogólny przyjęty dla owoców i nasion roślin rodzaju botanicznego Coffea. W zależności od gatunku rozróżnia się kawy: Arabica, Robusta (zawiera więcej kofeiny oraz kwasu chlorogenowego niż arabusta), Liberika (ma 2 krotonie większe nasiona niż arabika), Excelsa, Arabusta (mieszaniec miedzygatunkowy). Największe wymagania klimatyczne ma arabica, stanowi ona 2/3 uprawianej na świecie kawy. Głównym miejscem jej upraw są kraje arabskie, Indie, Indonezja. Na rynku kawa rzadko występuje jako jednolity gatunek, jednak im wyższy w mieszance udział arabiki tym kawa jest droższa.
Skład ziarna kawy
Kawa palona zawiera ok 35% węglowodanów, 8% związków białkowych i aminokwasów oraz 10-17% tłuszczu. Za piękny armat kawy odpowiada związek zwany kafeolem.W kawie znajdziemy także związki polifenlowe: kwas chlorogenowy, chinowy, kawowy. Ten pierwszy nadaje kawie ściągający, lekko kwaśny smak -wg niego ocenia się właściwości smakowe naparów.
W kawie znajduje się istotna żywieniowo zawartość kwasy nikotynowego -wit. PP. Jedna filiżanka może pokryć 5% -10% jej dziennego zapotrzebowania. Kawa palona zawiera więcej kofeiny i mniej substancji garbnikowych w porównaniu z kawą zieloną (niepaloną).
Wpływ kawy na zdrowe
Kawa po spożyciu wywołuje szereg zmian biochemicznych w organizmie. Zwiększa syntezę serotoniny, dopaminy i noradrenaliny-związków odpowiedzialnych za lepsze samopoczucie i energię.
Kofeina zawarta w kawie pobudzi nas do działania, zwiększy koncentracje, rozjaśni umysł poprzez wpływ na korę mózgową. Bezpieczne spożycie kawy mieści się w granicach ok. 3-4 filiżanek na dzień (ok. 300mg kofeiny). Przekroczenie tych ilości może spowodować efekt odwrotny do zamierzonego -nadmierne pobudzenie, przyspieszenie akcji serca, rozdrażnienie, niepokój, osłabienie koncentracji. Dawki powyżej 500 mg na kg masy ciała wywołują w organizmie reakcję zbliżoną do stresu.
Kawa-czy dla każdego?
Wadą kawy jest jest działanie drażniące. Osoby cierpiące na chorobę wrzodową, refluks żołądkowy, nieżyty żołądka powinny ten napój wykluczyć ze swojego jadłospisu.
W związku z tym, iż kawa ma działanie stymulujące układ nerwowy osoby nadmiernie pobudliwe, przebywające w środowisku stresogennym także powinny ją znacznie ograniczyć. Wpływ kawy na ciśnienie nie jest do końca jasny. Okazuje się, że duże znacznie ma indywidualna tolerancja na kofeinę osób pijących kawę.
Kawa może podnosić poziom cholesterolu, zwłaszcza ta przygotowywana w sposób zwykły, czyli przez zalanie jej wrząca wodą. Dużo lepszym wyborem dla osób cierpiących na hipercholesterolemie jest kawa z ekspresu, gdyż znajdujące się tam filtry powodują adsorpcje substancji odpowiedzialnych za podnoszenie cholesterolu i zapobiegają ich przenikaniu do naparu.
Kawa zawiera w swoim składzie związki fitynowe i szczawiowe, które bardzo łatwo wiążą się z jonami wapnia, magnezu i żelaza. Nadmierne picie kawy może zatem ograniczyć ich przyswajalność z pożywienia, zwłaszcza jeśli kawa jest wypijana od razu po posiłku. Osoby z anemią oraz osteoporozą nie powinny przekraczać 1 filiżanki kawy na dzień.