Anyż kusi nas oryginalnym kształtem i wyjątkowym aromatem. To przyprawa, która świetnie nadaje się do deserów i ciast, dobrze komponuje się także w potrawach mięsnych. Śmiało możemy go także dodać do kompotów, herbaty czy kawy. Jedząc anyż poprawimy nie tylko walory smakowe potraw ale także oddech. Dzięki niemu pozbędziemy się również problemów z przewodem pokarmowych, zgagi, wzdęć czy gazów.
Cynamon wykazuje korzystny wpływ na poziom cukru we krwi, co czyni go pożądanym składnikiem w dietach dla cukrzyków.
Goździki nadadzą potrawie wyjątkowego aromatu oraz zadbają o nasz świeży oddech. Olejek z goździków to także remedium na problemy z uzębieniem.
Imbir to jeden ze składników proszku curry i innych mieszanek, nieodzowny element kuchni azjatyckiej. W kuchni polskiej zazwyczaj używany do grzanego wina czy herbaty. Można go spożywać w stanie świeżym w formie warzywa oraz suszonym jako przyprawę. Jego dodatek do potrawy wzmaga apetyt, może polepszyć prace przewodu pokarmowego czy zahamować nudności u kobiet w ciąży.
Na uwagę zasługują także inne aromatyczne przyprawy, niestety rzadko wykorzystywane w polskiej kuchni, są to kurkuma i szafran.
Kurkuma przywołuje na myśl Indie, nie bez powodu nazywana jest indyjskim szafranem. Badania wskazują na jej silne działanie przeciwzapalne, co może być wykorzystane w profilaktyce czy nawet walce z nowotworami. Szafran to najdroższa przyprawa świata, wynika to z faktu, iż jego pozyskanie jest niezwykle pracochłonne -zbiera się go z pręcików krokusa purpurowego. Posiada prozdrowotne właściwości, przypisuje się mu działanie antydepresyjne będąc alternatywa dla dziurawca.
A teraz idę po ciepła herbatkę z miodem i imbirem ……