Co się stanie, jeśli zjesz zbyt dużo soli?

Sól to najpopularniejsza przyprawa i środek konserwujący. Składa się w około 40% z sodu i w 60% z chloru. Jest powszechnie używany do dodawania smaku potrawom lub ich konserwowania.

Sód jest minerałem niezbędnym do optymalnego funkcjonowania mięśni i nerwów. Wraz z chlorkami pomaga również utrzymać prawidłową równowagę wodno-mineralną organizmu.

Jednak pomimo swoich podstawowych funkcji, spożycie zbyt dużej ilości soli może mieć nieprzyjemne skutki, zarówno w krótkim, jak i długim okresie.

W tym artykule omówiono, co dzieje się z Twoim organizmem, jeśli spożywasz zbyt dużo soli w jednym posiłku lub w ciągu dnia i porównuje to z długoterminowymi skutkami diety bogatej w sól.

Skutki spożywania zbyt dużej ilości soli

Spożywanie zbyt dużej ilości soli na raz, w jednym posiłku lub w ciągu dnia, może mieć kilka krótkoterminowych konsekwencji.

Zatrzymywanie wody

Po pierwsze, możesz zauważyć, że czujesz się bardziej wzdęty lub opuchnięty niż zwykle. Dzieje się tak, ponieważ nerki chcą utrzymać określony stosunek sodu do wody w organizmie. Aby to zrobić, zatrzymują dodatkową ilość wody, aby zrekompensować dodatkowy sód, który zjadłeś.

To zwiększone zatrzymywanie wody może spowodować obrzęk, zwłaszcza dłoni i stóp, i może spowodować zwiększenie masy ciała niż zwykle.

Ciśnienie krwi

Posiłek bogaty w sól może również powodować przepływ większej objętości krwi przez naczynia krwionośne i tętnice. W efekcie może to spowodować przejściowy wzrost ciśnienia krwi.

Jednak nie każdy może doświadczyć tych efektów. Na przykład badania sugerują, że osoby odporne na sól mogą nie odczuwać wzrostu ciśnienia krwi po posiłkach bogatych w sól.

Uważa się, że na wrażliwość człowieka na sól mają wpływ czynniki takie jak genetyka i hormony. Starzenie się i otyłość mogą również nasilać podnoszące ciśnienie krwi działanie diet o wysokiej zawartości soli.

Te zmienne mogą wyjaśniać, dlaczego diety bogate w sól nie powodują automatycznie wzrostu ciśnienia krwi u każdego.

Pragnienie

Spożywanie słonego posiłku może również powodować suchość w ustach lub silne pragnienie. Zachęcanie do picia to kolejny sposób, w jaki organizm próbuje skorygować stosunek sodu do wody.

Wynikający z tego wzrost spożycia płynów może powodować częstsze oddawanie moczu niż zwykle. Z drugiej strony, nie spożywanie płynów po spożyciu dużych ilości soli może spowodować wzrost poziomu sodu w organizmie powyżej bezpiecznego poziomu, powodując stan zwany hipernatremią.

Hipernatremia może powodować wypłukiwanie wody z komórek do krwi, próbując rozcieńczyć nadmiar sodu. Nieleczona może powodować dezorientację, drgawki, śpiączkę, a nawet śmierć.

Inne objawy hipernatremii obejmują niepokój, trudności w oddychaniu i spaniu oraz zmniejszone oddawanie moczu.

Spożywanie zbyt dużej ilości soli przez długi czas może wywołać kilka problemów zdrowotnych.

Ciśnienie krwi

Badania sugerują, że diety bogate w sól znacznie podnoszą ciśnienie krwi i że obniżenie zawartości soli w diecie osoby może pomóc obniżyć poziom ciśnienia krwi.

Jednak obserwowane redukcje w badaniach klinicznych były prawie dwa razy większe u osób z wysokim ciśnieniem krwi w porównaniu z osobami z ciśnieniem krwi w normalnym zakresie.

Otyłość i starzenie się również nasilają działanie diet bogatych w sól.

Rak żołądka

Kilka badań łączy dietę o wysokiej zawartości soli z wyższym ryzykiem raka żołądka.

Przegląd obejmujący ponad 200 tysięcy uczestników sugeruje, że osoby o średnim spożyciu 3 gramów soli dziennie mogą mieć wyższe ryzyko raka żołądka niż osoby, których średnie spożycie soli wynosi 1 gram dziennie.

Inne badanie sugeruje ponadto, że osoby z wysokim spożyciem soli mogą mieć dwukrotnie większe ryzyko raka żołądka niż osoby o niższym spożyciu. Jednak to badanie nie definiuje jasno, co jest uważane za wysokie lub niskie spożycie soli.

Mechanizm działania soli na raka żołądka nie jest w pełni poznany. Jednak eksperci uważają, że dieta bogata w sól może uczynić osobę bardziej podatną na raka żołądka, powodując wrzody lub zapalenie błony śluzowej żołądka.

Choroby serca

Związek między dietą bogatą w sól, chorobami serca i przedwczesną śmiercią jest nadal nieco kontrowersyjny.

Niektóre badania sugerują, że wysokie spożycie soli powoduje wzrost ciśnienia krwi i usztywnienie naczyń krwionośnych i tętnic. Z kolei zmiany te mogą skutkować zwiększonym ryzykiem chorób serca i przedwczesnej śmierci.

Jednak inni sugerują, że dieta o wysokiej zawartości soli nie ma wpływu na zdrowie serca ani długowieczność, a diety o niskiej zawartości soli mogą w rzeczywistości zwiększać ryzyko chorób serca i śmierci.

Te różne wyniki badań można wytłumaczyć różnicami w projekcie badania, metodach stosowanych do oszacowania spożycia sodu i czynnikami uczestniczącymi, takimi jak waga, wrażliwość na sól i inne problemy zdrowotne, z którymi mogą borykać się uczestnicy.