8 korzyści jedzenia borówek dla Twojej skóry

8 korzysci jedzenia borowek dla Twojej skory(1)

Borówki to małe i bardzo pożywne owoce. Są znane ze swoich właściwości prewencyjnych chorób cywilizacyjnych. Co więcej, można je zamrozić i korzystać z ich właściwości przez cały rok, dzięki czemu stanowią doskonały dodatek do Twojej diety.

Zwracając większą uwagę na odżywianie i zdrowie skóry, wiele osób zastanawia się, jak borówki mogą pomóc ich skórze zachować młodość i zdrowie.

Oto 8 zalet borówek dla skóry i jak w łatwy sposób można je uwzględnić w swojej diecie.

1. Walcz z przedwczesnym starzeniem się

Borówki są bogate w przeciwutleniacze, które są naturalnymi związkami pomagającymi zwalczać szkodliwe dla komórek wolne rodniki. W szczególności są bogate w związki roślinne znane jako antocyjany, które mają silne właściwości przeciwutleniające i nadają borówce naturalny fioletowo-niebieski odcień.

Wraz z wiekiem spada zdolność organizmu do zwalczania wolnych rodników. Prowadzi to do ich wyższych poziomów, co może siać spustoszenie w komórkach, zwłaszcza w komórkach skóry.

Narażenie na promieniowanie ultrafioletowe (UV) pochodzące ze słońca lub solarium, dym papierosowy, zanieczyszczenia i zła dieta mogą zwiększyć produkcję wolnych rodników w skórze. Kiedy wolnych rodników jest więcej niż przeciwutleniaczy, komórki skóry zaczynają słabnąć i wykazują oznaki starzenia.

W szczególności kolagen i elastyna to dwa białka, które nadają skórze strukturę. Zły styl życia może przyspieszyć uszkodzenie tych białek, prowadząc do zwiotczenia skóry i wzrostu drobnych linii i zmarszczek.

Jednak dieta bogata w przeciwutleniacze, takie jak te występujące w borówkach, wiąże się z mniejszą liczbą oznak starzenia i lepszą jakością skóry ze względu na ich zdolność do usuwania wolnych rodników w skórze i wspomagania gojenia.

Wraz z innymi owocami i warzywami bogatymi w przeciwutleniacze, jedzenie borówek może zwiększyć całkowite spożycie tych cennych składników, aby pomóc zmniejszyć przedwczesne starzenie.

2. Popraw krążenie

Dieta bogata w borówki wiąże się z lepszym zdrowiem serca i krążeniem, co jest ważne dla zdrowia skóry.

Twoje serce pompuje krew w całym organizmie, aby dostarczać tlen i składniki odżywcze do komórek. Twoja skóra jest narażona na działanie środowiska zewnętrznego, które zazwyczaj obejmuje promienie UV, zanieczyszczenia, skaleczenia i siniaki, a także potrzebuje składników odżywczych i tlenu, aby goić się.

Spożywanie 1 filiżanki (148 gramów) borówek dziennie może poprawić zdolność organizmu do wysyłania składników odżywczych i tlenu do skóry i innych komórek, umożliwiając szybszą i wydajniejszą wymianę komórek, a ostatecznie zdrowszą skórę.

Dlatego spożywanie pożywnej diety bogatej w borówki może pomóc zapewnić skórze narzędzia potrzebne do odmłodzenia.

3. Naturalnie zwiększają ilość kolagenu

Jagody są bogate w antocyjany, które mogą wspierać syntezę kolagenu.

W kilku badaniach próbek skóry zastosowanie antocyjanów z borówek na skórę zmniejszyło rozpad kolagenu i zwiększyło ogólną produkcję kolagenu. W innym badaniu szczury karmione dietą bogatą w borówki miały większą produkcję kolagenu w kościach.

Co więcej, 1 filiżanka (148 gramów) zapewnia odpowiednio około 20% dziennego zapotrzebowania na witaminę C. Witamina C odgrywa istotną rolę w produkcji kolagenu, co jest ważne dla silnej, zdrowej skóry. Działa również jako naturalny przeciwutleniacz, chroniąc kolagen w skórze przed uszkodzeniem.

Chociaż niektóre inne owoce mają wyższą zawartość witaminy C, borówki są bardzo wszechstronne i można je dodawać do wielu potraw.

4. Wspomagaj gojenie się ran

Jeśli masz skaleczenie lub niewielkie oparzenia, jedzenie borówek może pomóc je wyleczyć.

Borówki są bogate w witaminy C i K, które są ważne dla gojenia się ran.

Dodatkowo, gdy skóra jest uszkodzona, doświadcza ostrego zapalenia i stresu oksydacyjnego, kiedy to wolne rodniki przewyższają przeciwutleniacze. Wysoka zawartość przeciwutleniaczy w borówkach może pomóc zwalczać wolne rodniki, potencjalnie pomagając przyspieszyć proces gojenia.

Jednak nigdy nie nakładaj borówek ani innych pokarmów bezpośrednio na otwarte rany lub oparzenia, ponieważ może to prowadzić do infekcji bakteryjnej.

5. Może redukować stany zapalne związane z trądzikiem

Trądzik jest powszechnym stanem zapalnym skóry wynikającym z zablokowania porów, prowadzącym do przebarwień i/lub zaczerwienienia skóry, obrzęku i stanu zapalnego.

Borówki są źródłem węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym, które są związane z niższym stanem zapalnym związanym z trądzikiem. Alternatywnie, dieta wysokoglikemiczna wiąże się z wyższymi wskaźnikami trądziku.

Chociaż żadne bezpośrednie badania nie łączą borówek z redukcją trądziku, dieta bogata w przeciwutleniacze i błonnik – z których oba znajdują się w dużych ilościach w borówkach – wiąże się ze zmniejszeniem stanu zapalnego i może zmniejszyć obrzęk związany z trądzikiem i przebarwienia skóry.

Dlatego wybór borówek może zaspokoić apetyt słodycze i zapewnić skórze zastrzyk odżywienia.

6. Wspieraj zdrowe jelita

Błonnik jest ważny dla zdrowego mikrobiomu jelitowego, czyli grupy bakterii żyjących w jelitach. Pojawiające się badania zaczynają wskazywać na ścisły związek między zdrowiem jelit, a skórą.

W szczególności dysbioza bakteryjna, która jest zaburzeniem równowagi bakterii w jelitach, może być powiązana z chorobami skóry, takimi jak trądzik, łuszczyca, egzema, trądzik różowaty i przedwczesne starzenie.

Borówki są doskonałym źródłem błonnika – pomagają wspierać zdrowy mikrobiom i potencjalnie także dbają o zdrową skórę.

7. Może pomóc przy łuszczycy i egzemie

Łuszczyca i egzema to stany zapalne skóry, które mają postać przebarwionych, swędzących plam. Warto zauważyć, że osoby z tymi schorzeniami mają również niższy poziom przeciwutleniaczy.

Chociaż potrzebne są dalsze badania, uważa się, że dieta bogata w przeciwutleniacze odgrywa rolę w zmniejszaniu łuszczycy i zaostrzeń egzemy poprzez zmniejszenie stresu oksydacyjnego.

8. Kremy i maści lecznicze oparte o aktywne związki z borówek

Wiele firm rozważa korzyści płynące z włączenia borówek i innych jagód do swoich produktów do pielęgnacji skóry ze względu na wysoką zawartość antocyjanów.

W kilku badaniach na skórze szczurów i ludzi nałożenie kremu zawierającego antocyjany na skórę doprowadziło do znacznego skrócenia czasu gojenia się ran.

Ponadto wczesne badania pokazują, że produkty miejscowe zawierające antocyjany mogą być korzystne w leczeniu przedwczesnego starzenia ze względu na ich silne właściwości przeciwutleniające.

Pomimo tych potencjalnych korzyści potrzebne są dalsze badania.

Podsumowując, borówki są pożywne i dostępne dla większości ludzi przez cały rok. Są bogate w błonnik, antocyjany i witaminy C i K, które mogą pomóc zmniejszyć stan zapalny skóry i przyspieszyć gojenie się ran. Pomimo obiecujących korzyści dla skóry, potrzeba więcej badań, aby zrozumieć ich bezpośrednią rolę w zdrowiu skóry. Niemniej jednak dieta bogata w borówki to zawsze zdrowy i pyszny wybór.

Piśmiennictwo:

1. Sucharat Limsitthichaikoon i wsp.: Topical oral wound healing potential of anthocyanin complex: animal and clinical studies. Ther Deliv 2018 May;9(5):359-374.

2. Lucrezia Bertino i wsp.: Oxidative Stress and Atopic Dermatitis. Antioxidants (Basel). 2020 Mar; 9(3): 196.

3. Aslı Aksu Çerman i wsp.: Dietary glycemic factors, insulin resistance, and adiponectin levels in acne vulgaris. J Am Acad Dermatol 2016 Jul;75(1):155-62.

4. F.H. Al-Jawad i wsp.: Role of Antioxidants in the Treatment of Burn Lesions. Ann Burns Fire Disasters. 2008 Dec 31; 21(4): 186–191.

5. Luyao Ma i wsp.: Molecular Mechanism and Health Role of Functional Ingredients in Blueberry for Chronic Disease in Human Beings. Int J Mol Sci. 2018 Sep; 19(9): 2785.

6. Sang Gil Lee i wsp.: Contribution of Anthocyanin Composition to Total Antioxidant Capacity of Berries. Plant Foods Hum Nutr 2015 Dec;70(4):427-32.