Główną składową miodu są jednocukry: fruktoza 38% i glukoza 31%. Wartość kaloryczna 100 g miodu waha się w granicach 320–330 kcal, a wiec jest to mniej, niż w przypadku zwykłego cukru (sacharozy). Istotnym czynnikiem wpływającym na smak i aromat miodu są kwasy organiczne a także olejki eteryczne pochodzące z nektaru. Obok wymieniowych wcześniej jednocukrów, kwasów i olejków w miodzie znajdziemy także związki polifenolowe decydujące o jego właściwościach przeciwutlenających oraz witaminy, minerały i enzymy. Z reguły ciemniejsze miody mają większą zawartość polifenoli niż miody jasne.
Właściwości miodu
Dominujący udział cukrów prostych – glukozy i fruktozy, decyduje o wzmacniającym wpływie miodu na organizm człowieka. Antybakteryjne właściwości miodu są wynikiem obecności enzymów (m.in. oksydazy glukozowej) hamujących wzrost bakterii. Należy przy tym pamiętać, iż enzymy są termolabilne dlatego niewskazane jest łączenie miodu z gorącą herbatą. Bakteriostatyczne działanie miodu wywołane jest także jego wysokim ciśnieniem osmotycznym, jak również może być to efekt działania olejków eterycznych i flawonoidów.
Miody wykazują pozytywy wpływ na zdrowie co zostano udowodnione w wielu badaniach naukowych. Oprócz wspominanych wyżej właściwości bakteriobójczych i bakteriostatycznych mają działanie hepato – i nefroprotekcyjne. Miody wykazują także korzystny wpływ na ciśnienie oraz poprawiają stan naczyń krwionośnych.
Należy pamiętać, iż ze względu na ryzyko zatrucia przetrwalnikami Clostridium botulinum, miodu nie wolno podawać dzieciom przed 1 rokiem życia. Nie będzie on również wskazanych w dietach dla alergików oraz osób nastawionych na redukcje zbędnych kilogramów.