Może Ci się podobać również
Bulimia dotyka częściej kobiet niż mężczyzn, zazwyczaj zaczyna się w późnych latach młodzieńczych lub blisko 20-tki i jest efektem stosowania restrykcyjnych diet i/lub stresujących zdarzeń życiowych. Osoby dotknięte tym zaburzeniem zazwyczaj mają niską samoocenę i kształtują poczucie własnej wartości w oparciu o wygląd.
Klasyfikacje zaburzeń psychicznych, oprócz wartości poznawczej, mają także ogromne znaczenie praktyczne. Jeśli są uznane przez większość zajmujących się tymi zaburzeniami profesjonalistów, zarówno sam system, jak i nazewnictwo, jakim się posługują, ułatwiają porozumiewanie się. Klasyfikacja stanowi też podstawę opracowywania zasad postępowania klinicznego określanych jako wskazówki lub standardy. W konsekwencji ułatwia specjalistom wybór najlepszego sposobu postępowania leczniczego.
Kiedy zaczynasz się odchudzać mówisz sobie: będę bardzo zdyscyplinowana/y, nie pozwolę sobie na żadne odstępstwa od diety, będę przestrzegać zaleceń na 100%. Po dwóch tygodniach entuzjazm opada, po drodze pojawia się kilka „żywieniowych grzeszków” i plan bierze w łeb.
Żyjemy w kulturze konsumpcjonizmu. W świecie, w którym z każdej strony jesteśmy bombardowani sygnałami pobudzającymi nasze zmysły do sięgania po jedzenie. Kolorowe opakowania, piękne zapachy, apetycznie wyglądające słodycze. To wszystko powoduje, że sięgamy po jedzenie nawet wtedy, gdy nie jesteśmy głodni- bo jak tu można oprzeć się tej pięknie wyglądającej kremówce?