Newsy żywieniowe, które mogłeś przegapić!

aktualności z dietetyki

Zdrowsze przekąski

24 kwietnia 2019 roku Komisja Europejska opublikowała Rozporządzenie 2019/649, które zmieniło załącznik III do rozporządzenia (WE) nr 1925/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady. Rozporządzenie sporządzono „w odniesieniu do izomerów trans kwasów tłuszczowych, innych niż izomery trans kwasów tłuszczowych naturalnie występujące w tłuszczu pochodzenia zwierzęcego”. Według tego prawa wprowadzono wymóg aby zawartość izomerów trans kwasów tłuszczowych (wymienionych powyżej) w żywności przeznaczonej dla konsumenta finalnego i w żywności przeznaczonej do dostarczania na potrzeby handlu detalicznego nie przekraczała 2 g na 100 g tłuszczu. W związku z tym nasze przekąski powinny być nieco zdrowsze, ponieważ dla przypomnienia tłuszcze trans są wyjątkowo niezdrowe dla naszego organizmu. Zwiększają między innymi stężenie cholesterolu całkowitego oraz frakcji LDL, zmniejszając jednocześnie stężenie frakcji HDL. Co więcej, wykazują silne działanie aterogenne – rozwijające miażdżycę, kancerogenne (rakotwórcze) oraz zaburzają czynność układu immunologicznego.

Probiotyki wzmacniają kości

Do takich wniosków doszedł zespół badaczy obserwujący grupę 90 starszych kobiet, średnio w wieku 76 lat. Zastosowano podwójnie ślepą próbę, co znaczy, że ani badacze ani uczestniczki eksperymentu nie posiadali dostępu do kluczowych informacji, które mogłyby wpłynąć na przebieg badania oraz nie wiedzieli, do której grupy przypisane są poszczególne osoby. Uczestniczki w sposób losowy przydzielono do grupy otrzymującej probiotyk Lactobacillus reuteri 6475 albo do grupy spożywającej suplement pozbawiony bakterii.

Po roku zakończono badanie, zmierzono stopień utraty kośćca w kończynach dolnych oraz porównano z danymi sprzed eksperymentu. Okazało się, że kobiety zażywające aktywne szczepy bakterii straciły o blisko 50% mniej masy kostnej w porównaniu z uczestnikami z grupy placebo. Jest to szczególnie interesująca wiadomość, biorąc pod uwagę powszechność osteoporozy u starszych osób. Jest to rezultat, który może wskazywać nową drogę leczenia, ale i zapobiegania tej chorobie. Zwłaszcza, że terapia była bardzo dobrze tolerowana.

Liście w walce z plastikiem

Plastik zalewa i zasypuje cały świat. W Internecie dostępnych jest wiele filmów pokazujących jak rajskie wyspy np. Bali zmieniają się w wysypisko śmieci. Z drugiej strony – bajkowe rafy koralowe mają nowych domowników: butelki po wodzie, nakrętki, reklamówki… W walce o naszą planetę coraz częściej rezygnuje się z plastikowych sztućców czy słomek – jednak wydaje się to wciąż za mało. Na przeciw oczekiwaniom konsumentów i wszystkim, którym zależy na zwierzętach oraz środowisku – Azjaci stworzyli naturalną, biodegradowalną „torebkę”. Pomysł doceniany i wykorzystywany głównie w Tajlandii czy Wietnamie polega na użyciu liści banana. Najczęściej warzywa są opakowane i zawinięte w te liście, co jest wygodne i estetyczne, a zarazem pozbawione kolejnej plastikowej warstwy. Odkrycie to jest dobrym krokiem w kierunku zatrzymania „fali plastiku”.

Małżeństwo chroni przed niedożywieniem

Niedożywienie w wieku starszym to problem, z którym zmaga sie wielu specjalistów, od dietetyków aż po geriatrów. Niedożywienie białkowo-energetyczne, czyli sytuacja gdy organizmowi brakuje energii i składników odżywczych osłabia układ odpornościowy, upośledza funkcjonowanie mięśni oraz wszystkich narządów. W projekcie Malnutrition in the Elderly” (MaNuEL) – czyli: „Niedożywienie w podeszłym wieku” objęto grupę osób starszych z wielu krajów, miedzy innymi: Austrii, Francji, Irlandii, Hiszpanii czy Nowej Zelandii. Naukowcy dzielą sie wiedzą na temat niedożywienia u osób starszych oraz poszukują przyczyn jej rozwoju. Co ciekawe, zauważono, że niedożywienie wynika z dość wąskiego szeregu czynników. Spośród badanych tylko wiek, trudności w chodzeniu oraz poruszaniu sie oraz stan cywilny miały wpływ na rozwój niedożywienia. Najczęściej postrzegany brak apetytu według tego projektu nie miał istotnego znaczenia. Wykazano, ze osoby starsze, które nie pozostają w związku małżeńskim są najczęściej dotknięte niedożywieniem. Związek małżeński wpływa na lepszą opiekę nad samym sobą i nawzajem.

Łyżka poprawiająca smak

Czy poprzez zmianę zastawy stołowej można zmienić smak potrawy? Tak! Niemożliwe? A jednak! Brytyjscy projektanci stworzyli łyżkę, która poprawia i wzmacnia doznania smakowe. Nazywa się Goûte i oczywiście nie wygląda jak tradycyjna łyżka, co czyni ją bardzo oryginalną. Jej kształt jednoznacznie nawiązuje do palca. Jest to zabieg celowy, gdyż według twórców kremowe pokarmy najlepiej smakują, gdy… oblizujemy palce. I teraz możemy robić to w dość „elegancki” sposób. 🙂

Projektanci uważają, że przyjemność jedzenia zostanie zwiększona, gdy użyjemy jej do jogurtu, kremów czy musów. Łyżka Goûte jest szklana, ale występuje także w wersji drewnianej – szczególnie polecanej do jedzenia miodu.

Zmniejszenie migreny dzięki diecie DASH

Dieta DASH – jest to idealna dieta dla osób, które zmagają się z nadciśnieniem tętniczym. Być może znasz ją doskonale i ta wiadomość nie jest dla Ciebie niczym zaskakującym. Ale co powiesz na to, że może być korzystna w przypadku osób, które cierpią z powodu regularnych bólów migrenowych? Dieta DASH jako doskonały środek w niefarmakologicznym leczeniu nadciśnienia tętniczego jest testowana w różnych grupach osób aby znaleźć jej nowe, potencjalne korzyści. Jej podstawowym założeniem jest zmniejszenie kaloryczności posiłków wraz z modyfikacją grup produktów, które wpływają na ciśnienie tętniczego krwi. Choć pomaga także w normalizacji masy ciała i zmianie nawyków żywieniowych, badacze odkryli, że zastosowanie tego sposobu żywienia zmniejsza o około 40% ciężkość ataków migreny oraz zmniejsza czas ich trwania! Jednocześnie w eksperymencie potwierdzono, że wyższy spadek spożycia sodu koreluje z większym spadkiem ciśnienia tętniczego. Jeśli cierpisz na migrenę, spróbuj zmodyfikować swój jadłospis! Twoje zdrowie na pewno na tym zyska, a może i w końcu pozbędziesz się tych męczących bólów głowy?

Zaraźliwa otyłość

Czy otyłością można się zarazić? Wbrew pozorom okazuje się, że tak! Jednak oczywiście to „zarażenie” przebiega w zdecydowanie inny sposób niż zarażenie ospą. W wielu badaniach coraz częściej okazuje się, że wzorce naszych zachowań są bardzo zaraźliwe. Zauważono bowiem, że jeśli bliska nam osoba jest otyła, to prawdopodobieństwo, że i my przytyjemy wzrasta aż o 57%! Przyczyna takiego stanu jest bardzo prosta: ludzie naśladują przyzwyczajenia innych. Poza tym od dawna jest jasne, że w nauce i kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych wśród dzieci najważniejszą rolę odgrywają rodzice. Co więcej, aby ćwiczyć regularnie i uczęszczać na siłownię warto zabierać ze sobą grupę dobrych znajomych. Dodatkowo mamy wzmocnioną wzajemną motywację! Jednocześnie wiele badań wskazuje, że im więcej otyłych osób w naszym gronie, tym z większym przymrużeniem oka oceniamy i postrzegamy własne ciało. To znaczy, że w ten sposób zwiększamy akceptowalny dla nas zakres masy ciała. Wniosek jest jeden: nasze sieci społeczne odgrywają ogromną rolę w rozwijaniu zdrowych, ale też i niezdrowych nawyków żywieniowych. Jeśli bierzemy pod uwagę poprawę zdrowia naszego społeczeństwa, wszyscy musimy być zaangażowani – to jedyny sposób by „zarazić” się zdrowymi posiłkami i szeroko pojętym zdrowiem.

Piśmiennictwo:

Rozporządzenie Komisji (UE) 2019/649

Anna G. Nilsson i wsp.: Lactobacillus reuteri reduces bone loss in older women with low bone mineral density – a randomized, placebo-controlled, double-blind, clinical trial. Journal of Internal Medicine, 2018.

Melanie Streicher i wsp.: Determinants of Incident Malnutrition in Community-Dwelling Older Adults: A MaNuEL Multicohort Meta-Analysis. Journal of the American Geriatrics Society, 2018.

Łyżka poprawiająca smak

Mirzababaei A., Khorsha F., Togha M. i wsp.: Associations between adherence to dietary approaches to stop hypertension (DASH) diet and migraine headache severity and duration among women. Nutr Neurosci, 2018.

Ashlesha Datar i wsp.: Assessing Social Contagion in Body Mass Index, Overweight, and Obesity Using a Natural Experiment. JAMA Pediatr. 2018;172(3):239-246.