Zmiana jako proces psychologiczny-czyli po co Ci psychodietetyk?

Ile razy zaczynałaś realizować swoje cele „od jutra” i pewnie też nie raz słyszałaś od znajomych: od jutra się odchudzam, rzucam palenie, zapisuje się na fitness…

Zmiana, również ta dotycząca stylu życia i nawyków żywieniowych, które jak wiesz są niezbędne do trwałego obniżenia wagi  to niezaprzeczalnie proces psychologiczny. Proces, w którym walczą ze sobą dwa żywioły z jednej strony -chęci i oczekiwania z drugiej strony-przyzwyczajenia, nawyki. Mamy tu pewnego rodzaju konflikt dążenie -unikanie, ambiwalentne uczucia „chciałabym schudnąć, ale…”

Niekiedy ta walka o nasze marzenia i cele bywa przegrana, zwłaszcza jeśli nastawimy się na szybkie efekty i skupimy naszą uwagę na czynnikach zewnętrznych, jako tych odpowiedzialnych za nasze niepowodzenia.

Zmiana nie zajdzie także na skutek perswazji z zewnątrz ani też jeśli zdobędziemy kolejną porcje wiedzy o odżywianiu….Tak, osoby odchudzające się w większości mają wystarczającą wiedzę potrzebną do wprowadzenia istotnych  zmiany w swoim sposobie odżywiania. 

Co zatem pozwoli nam skutecznie schudnąć?

W odniesieniu do osób, zwłaszcza tych,  które wielokrotnie się odchudzały sformułowanie najlepszych zaleceń, ułożenie diety jest niewystarczające do osiągnięcia celu-szczupłej sylwetki. Jest to tylko ułamek pracy i może być puntem wyjścia.

Kolejny krok, najważniejszy to praca z (psycho)dietetykiem, który wykorzystując różne metody pracy  (Ja pracuje wykorzystując metody DM oraz elementy BSFT)  pozwoli Ci wydobyć Twoje zasoby, sformułować realne cele, zwrócić uwagę na to czego, być możne, wcześniej nie dostrzegałaś.

Osoby, które poszukują pomocy, mogą doświadczać w swoim życiu poczucia zagubienia, dezorientacji, dlatego pomoc, którą może mu zaoferować psychodietetyk  polega na umożliwieniu, daniu przestrzeni do poukładania wszystkiego w sensowną całości. Dotyczy to zwłaszcza osób, które wielokrotnie próbowały zmienić swoją wagę w życiu, doświadczając przy tym wielu porażek, których przyczyn nie są świadome.

Praca nad osiągnięciem celów nie odbywa się też na jednej wizycie, a więc jeśli chcesz podejść do swojego odżywiania w sposób świadomy i mądry DAJ SOBIE CZAS NA ZMIANĘ, WSPÓŁPRACUJ,  KORZYSTAJ Z WŁASNYCH ZASOBÓW, DOŚWIADCZEŃ, SPÓJRZ W GŁĄB SIEBIE, UWIERZ, ŻE POTRAFISZ COŚ ZMIENIĆ a Twoja wymarzona waga przyjdzie i będzie trwała.

Powodzenia!