Kawa a zdrowie-najnowsze badania

Badania te zostały opublikowane on-line w Gastroenterology, 7 listopada 2017r.

Wcześniejsze badania sugerowały, że kawa może obniżać ryzyko przedwczesnej śmierci głównie poprzez redukcje stanu zapalnego w organizmie, poprawę wrażliwości komórek na insulinę oraz dzięki obecnym w niej składnikom antykancerogennym.

Badania, o których mowa były prowadzone przez 8 lat i obejmowały 1600 osób ze zdiagnozowany nowotworem CRC. Osoby te były także włączone w długoterminowe badania- Nurses’ Health Study i the Health Professionals Follow-up Study- skoncentrowane na znalezienie zależności między dietą, stylem życia, środowiskiem a chorobami.

Naukowcy zaobserwowali, iż u osób wypijających 4 filiżanki kawy dziennie ryzyko wystąpienia nowotworu CRC było o 52% mniejsze a przedwczesnej śmierci z każdego innego powodu o 30% mniejsze w porównaniu z osobami nie pijącymi kawy.

U osób wypijających 2 kawy dziennie, zanim zdiagnozowano u nich nowotwór i po diagnozie, ryzyko przedwczesnej śmierci z powodu CRC było o 37% mniejsze a z innego powodu o 29% mniejsze w porównaniu z osobami nie pijącymi kawy lub pijącymi mniej niż 2 filiżanki kawy dziennie przed i po diagnozie.

Co ciekawe takie same właściwości i wpływ na zdrowie wykazuje zwykła kawa jak i bezkofeinowa.

Tłumaczenie:

Magdalena Socha-Sala

źródło: https://www.hsph.harvard.edu/news/features/coffee-colorectal-cancer/