Wsparcie jako istotny element procesu odchudzania

Nierzadko potrzebujemy wielu miesięcy na to aby nowe zachowania, np. jedzenie śniadań czy pięciu posiłków w ciągu dnia stały się automatyzmami. Z jednej strony CZAS jest niezbędny do ukształtowania się i wzmocnienia prozdrowotnych zachowań, z drugiej strony może przynieść sytuacje niesprzyjające utrzymaniu zmiany np. stresy, kryzysy, zmiana sytuacji finansowej,  spadek wsparcia ze strony rodziny i środowiska w którym przebywamy itp.

Jak podają badania naukowe właśnie wsparcie i środowisko, w którym żyjemy są jednym z ważniejszych predyktorów DOKONANIA I UTRZYMANIA zmiany.

Nie ma skutecznego odchudzania osoby bez analizy środowiska, w którym przebywa.Wsparcie bądź jego brak ze strony rodziny, partnera, dzieci, rodziców, przyjaciół czy dietetyka  jest bardzo ważnym czynnikiem ingerującym w cały proces odchudzania. Bardzo często niestety najbliżsi nie zdają sobie z tego sprawy.

Osoba na diecie potrzebuje nie tylko planu diety ale także sprzyjający warunków do tego aby te założenia i plany realizować. Taką osobę możemy wspierać  słowne, pomagając jej w zakupach, przygotowaniu posiłków, oferując wspólne wyjścia na spacer, unikając spożywania w jej obecności smakołyków itp.

Zastanów się czy byłoby Ci łatwo realizować założenia diety, kiedy codziennie widzisz swoich bliskich  zajadających się smakołykami?

Bardzo często postawa najbliższych i środowiska, w którym przebywają osoby na diecie jest także nastawiona na rozliczanie i pilnowanie. Przyjecie postawy STRAŻNIKA nie jest dobry rozwiązaniem. Nie rzadko przynosi efekt odwrotny do zamierzonego. Bardzo często efektem takiej postawy bliskich jest to, że osoba na diecie czuje się osaczona, nadmiernie kontrolowana i w konsekwencji zaczyna łamać swoje postanowienia…..

Większość z nas potrzebuje kogoś, kto będzie mu towarzyszyć i wspierać w procesie zmiany. Nie ma w tym nic dziwnego. Nie boj się prosić o pomoc i wsparcie jeśli tego potrzebujesz. Szukaj „motywatorów” w swoim otoczeniu, kształtuj środowisko, w którym przebywasz tak aby ułatwiało Ci zmianę nawyków, spotykaj się z osobami dbającymi o linie i prowadzącymi zdrowy tryb życia, dołącz do grupy wsparcia, poszukaj wsparcia u dietetyka.

Dzięki takiemu podejściu będzie Ci łatwiej pokonać trudy zmian i  wytrwać w nowych postanowieniach.

Wiele badań pokazuje, że odczuwalne wsparcie ze strony chociażby partnera /partnerki jest istotnym czynnikiem pomagającym osobie zrzucić zbędne kilogramy. Takie osoby częstej też unikają efektu jo-jo.

A jak jest w Twoim przypadku? Zastanów się czy może brak wsparcia lub niedostateczne wsparcie było Twoją blokadą w procesie zmiany? Jeśli tak było, już wiesz jak możesz to zmienić. Powodzenia!