Kiedy troska o właściwe odżywianie staje się fiksacją?
Ortoreksja to inaczej obsesja pacjenta na punkcie zdrowego żywienia. Chorzy mogą spędzać wiele godzin na sprawdzaniu składu i pochodzenia konkretnych produktów, upewniając się, czy są dla nich odpowiednie, np. wolne od jakichkolwiek zanieczyszczeń. Osoby często kolejno eliminują ze swojego menu produkty spożywcze, które ich zdaniem mogą mieć niekorzystny wpływ na zdrowie. W niektórych przypadkach chorzy mogą zrezygnować ze spożywania jakiejkolwiek żywności, uznając ją za szkodliwą, i pić jedynie wodę. W konsekwencji może to prowadzić do znacznych niedoborów żywieniowych i utraty zdrowia.
Ortoreksja nie polega na zdrowym odżywianiu, jest obsesją na punkcie zdrowego żywienia, zaburzającą normalne funkcjonowanie pacjenta.
Zycie osób chorych na ortoreksje kręci się wokół jedzenia, które staje się nadrzędną wartością. Bardzo często takie osoby unikają spożywania posiłków w restauracjach czy innych miejscach uznając je za szkodliwe.
Z psychologicznego punktu widzenia osoby chore często zmagają się z poczuciem winy i wstrętu do siebie, przeżywają duży lek, gdy nie trzymają się swoich wytyczonych zasad żywieniowych. Mogą także nakładać na siebie kary i jeszcze bardziej rygorystyczne zasady dietetyczne jeśli nie uda im się idealnie zrealizować dnia. Tacy pacjenci są także zagrożeni izolacją społeczną.
Badania wskazują, że problem ortorekscji może dotyczyć ok 6,9% populacji, a w grupie ryzyka znajdują się osoby uprawiające sport (kulturyści, gimnastycy, tancerze),ćwiczące jogę, lekarze i studenci medycyny oraz dietetycy.
W dobie kultu ciała zewsząd jesteśmy bombardowani receptami na idealną sylwetkę oraz długowieczność. Często są to tylko piękne brzmiące hasła nie mające pokrycia w badaniach naukowych. Niestety pomimo dużego ryzyka dezinformacji, większość z nas nie zwraca uwagi na wiarygodność podawanych treści a na ich podstawie budujemy własne przekonania i postawy mogące prowadzić do utarty zdrowia i/czy problemów psychicznych.