Dieta w kosmetologii

Właściwy styl życia, w tym dobrze skomponowana dieta ogrywa istotną rolę w poprawie naszego wyglądu ale nie bez znaczenia są także nasze geny. Ponieważ nie mamy wpływu na to czy będziemy mieć piękne, gęste włosy „po mamie” czy cienkie i mało bujne„po tacie” skupmy się bardziej na tym, w jaki sposób poprawić to, czym obdarowała nas natura. Metod mamy wiele poczynając od produktów spożywczych a kończąc na kosmetykach i systematycznej aktywności fizycznej.

 

Spośród składników odżywczych bardzo ważną role odgrywa pełnowartościowe białko. Jego odpowiednia ilości w codziennej diecie dostarczy aminokwasów niezbędnych do budowy kolagenu i keratyny -głównych elementów strukturalnych skóry, włosów i paznokci. Ale samo białko to za mało. Nasz organizm potrzebuje jeszcze składników regulujący, z których najistotniejsze to witamina A, beta-karoten, wit. C, wit. E, witaminy B2, B5, B6, wit. PP, biotyna. W grupie składników istotnych dla urody nie może także zabraknąć minerałów: żelaza, cynku, miedzi, manganu, selenu, krzemu. Wiele produktów spożywczych jest bardzo dobrym źródłem wymienionych wyżej składników odżywczych, dlatego pokrycie zapotrzebowania na nie samą dietą jest wystarczające. Oczywiście istnieją wyjątki od reguły i w niektórych przypadkach niezbędna jest suplementacja, np. w problemach z przyswajalnością żelaza, podczas stosowania nieracjonalnych, restrykcyjnych diet odchudzających ale w większości przypadków nie ma potrzeby wspomagania organizmu dodatkowym kompleksem witamin i składników mineralnych.

 

W diecie na urodę nie możne także zabraknąć odpowiedniej dawki kwasów omega 3 i niezwykle pożytecznych dla naszego organizmu antyoksydantów. Dodając do tego aktywność fizyczną, przynajmniej 2-3 razy w tygodniu oraz odpowiednio dobrane kosmetyki mamy nasz własny eliksir młodości.