Newsy żywieniowe, które mogłeś przegapić – część druga

aktualność z dietetyki i psychodieietyki

Otyłość, a choroby wirusowe

Wszyscy doskonale wiemy, że otyłość jest jednym z głównych problemów zdrowotnych XXI wieku i stanowi źródło wielu chorób. Jednak otyłość zostaje coraz częściej analizowana przez naukowców na wielu innych, nowatorskich płaszczyznach. Grupa badaczy zbadała osoby otyłe w kontekście zakażenia wirusem grypy. Co się okazało, dorosłe, ale otyłe osoby mogą być zakażone tym wirusem znacznie dłużej w porównaniu do osób z prawidłową masą ciała. Tym samym zwiększa się możliwość rozprzestrzeniania wirusa. Obserwacje te są pionierskie i mogą określać nowe kierunki badań w zakresie otyłości i nadwagi, a chorób zakaźnych. Bazując na liczbach z tego artykułu naukowego, osoby otyłe z grypą potwierdzoną laboratoryjnie, pozbywały się wirusa o 42 % dłużej w porównaniu do osób chorych z prawidłową masą ciała.

Ilość snu, a rozwój nadwagi

Pozostając w temacie nadprogramowych kilogramów, wykazano, że dzieci, które chodzą spać później i przesypiają stosunkowo małą ilość godzin w nocy, są bardziej narażone na rozwój nadwagi. Badacze obserwowali grupę chińskich dzieci i zależność między zawartością tkanki tłuszczowej, ilością snu w ciągu nocy. Okazało się, że dzieci śpiące dłużej mają niższe wskaźniki masy ciała (BMI) niż te, które śpią krócej. Chociaż te różnice były niewielkie, istnieją dowody, że nawet małe odchylenie wskaźników BMI jest klinicznie istotne i związane ze zmianą wyników zdrowotnych.

Zachowanie prawidłowej masy ciała

Ciekawe badanie skupiające pięć tysięcy osób dostarczyło interesujące wnioski na temat czynników, które sprzyjają zwiększeniu masy ciała oraz tym, które hamują wzrost nadprogramowych kilogramów. Do kluczowych przyczyn, które wpływają na wzrost masy ciała można zaliczyć: stosowanie źle zbilansowanych i restrykcyjnych diet odchudzających, niewłaściwe nawyki żywieniowe, regularne spożywanie słodzonych napojów oraz małe zadowolenie z życia. Dodatkowo u kobiet czynnikiem ryzyka było także urodzenie co najmniej dwójki dzieci, natomiast u mężczyzn palenie papierosów. Czynnikiem chroniącym przed przybieraniem na wadze u kobiet była regularna aktywność fizyczna, natomiast u mężczyzn posiadanie wyższego wykształcenia. Badania te potwierdzają, że zdrowe nawyki i wybory żywieniowe, po które sięgamy każdego dnia są istotne w zarządzania masą ciała.

Spożywanie pomarańczy, a zdrowie oczu

Według jednego z badań, regularne spożywanie pomarańczy jest skuteczne w profilaktyce chorób oczu, a dokładniej w zwyrodnieniu plamki żółtej. Okazało się, że osoby, które sięgają po ten egzotyczny owoc cechują się niższą skłonnością do rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej w porównaniu do osób, których dieta nie zawiera tego przysmaku. Zwyrodnienie plamki związane jest z wiekiem i jest najczęstszą przyczyną utraty widzenia wśród osób w wieku starszym. Obserwacja trwała 15 lat i wykazała, że flawonoidy znajdujące się w pomarańczach wykazują dobroczynne właściwości, dzięki temu, że są przeciwzapalnymi przeciwutleniaczami.

Zielona herbata, a ryzyko zachorowania na nowotwór jelita grubego

W wielu modelach zwierzęcych zaobserwowano, że zielona herbata ma działanie zapobiegające rakowi jelita grubego. Niemniej wyniki badań epidemiologicznych dotyczących związku między spożywaniem zielonej herbaty, a rakiem jelita grubego są niespójne. Stąd gruba badaczy postawiła sobie za cel przeprowadzenie badania kohortowego i oszacowanie częstotliwości rozwoju raka jelita grubego w związku ze spożyciem zielonej herbaty. W tym celu zbadano prawie 30 tysięcy osób w Japonii. Autorzy badania nie znaleźli statystycznie istotnego związki między konsumpcją zielonej herbaty, a rozwojem nowotworu jelita grubego. Chociaż w przypadku mężczyzn (którzy nie spożywali wcale lub spożywali jeden raz dziennie zieloną herbatę) ryzyko zachorowania było wyższe w porównaniu z grupą, która wypijała herbatę kilka razy dziennie. Mimo, że badanie to nie wykazało istotnego wpływu picia zielonej herbaty na częstotliwość występowania choroby nowotworowej jelita grubego, to zaobserwowano niewielki wpływ w grupie mężczyzn. Badania w tym obszarze zapewne będą kontynuowane i być może przyniosą nowe wytyczne żywieniowe.

Witamina B12, a występowanie migreny

Kobalamina czyli witamina B12 to organiczna substancja, rozpuszczalna w wodzie i zaliczana do witamin z grupy B. Według badań jej długotrwały niedobór może prowadzić do zmiany nastrojów, zawału mięśnia sercowego, zakrzepicy żył, a nawet depresji. Aby kobalamina mogła się wchłonąć, niezbędna jest obecność tzw. czynnika wewnętrznego (glikoproteiny wytwarzanej przez komórki okładzinowe śluzówki żołądka) oraz jonów wapnia. Witamina B12 następnie wchłania się w jelicie krętym. Kobalamina odpowiada między innymi za tworzenie czerwonych krwinek, prawidłową syntezę DNA oraz RNA i tworzenie neuroprzekaźników. Mimo, że dokładne patofizjologiczne szlaki, które prowadzą do rozpoczęcia ataków migreny, pozostają niejasne, istnieją pewne proponowane mechanizmy. Zalicza się do nich zapalenie neurogenne, aktywację układu trójdzielno-naczyniowego, dysfunkcję naczyniowa i zwiększone uwalnianie tlenku azotu (NO) i homocysteiny (Hcy). Uważa się, że witamina B12 bierze udział w ważnych szlakach, które wydają się być związane z patogenezą migreny. W tym celu autorzy zbadali grupę pacjentów chorujących na migrenę z grupą zdrowych osób. Jak się okazało, autorzy stwierdzili jednoznacznie, że poziomy B12 w surowicy są znacznie niższe u pacjentów z migreną niż u osób zdrowych. Takie doniesienia naukowe dowodzą, że istnieje wiele czynników, które mogą prowadzić do rozwoju migreny. Jednocześnie badania powinny być kontynuowane aby znaleźć skuteczne sposoby leczenia tej choroby i także wprowadzić efektywne działania prewencyjne w rozwoju tej dolegliwości.

Czy mleko nasila trądzik?

Mleko jest bez wątpienia bardzo ważnym składnikiem diety i jego całkowita eliminacja, bez odpowiedniego zbilansowania diety może skutkować niedoborami pokarmowymi. Jednak spożywanie mleka i produktów mlecznych w kontekście wielu badań związane było z istotnie wyższym prawdopodobieństwem występowania zmian trądzikowych. Mleko w swoim składzie zawiera kazeinę oraz białka serwatkowe, które znacząco podwyższają insulinopodobny czynnik wzrostu (IGF-1) oraz insulinę. IGF-1 następnie wpływa na procesy prowadzące do zwiększonego wydzielania łoju, a skutkiem tego jest rozwój trądziku.

W badaniach wykazano szczególny wpływ mleka odtłuszczonego i skoncentrowanych białek serwatkowych na rozwój trądziku. Stąd nie ma zaleceń całkowitej eliminacji tych produktów z jadłospisu osób cierpiących na trądzik. To, na co warto zwrócić uwagę to unikanie nadmiernego spożycia lub całkowita rezygnacja z suplementacji preparatami białkowymi wytwarzanymi z białek serwatkowych. Natomiast uważa się, że mleko odtłuszczone w porównaniu do mleka tłustego bardziej nasila zmiany trądzikowe, ponieważ ma mniejszą zawartość estrogenów, które przeciwdziałają rozwojowi trądziku.

H. Maier i wsp.: Obesity Increases the Duration of Influenza A Virus Shedding in Adults. The Journal of Infectious Diseases, 2018.

J. Wang i wsp.: Prevalence of adiposity and its association with sleep duration, quality, and timing among 9–12-year-old children in Guangzhou, China. Journal of Epidemiology, 2017.

U. Kärkkäinen i wsp.: Successful weight maintainers among young adults—A ten-year prospective population study. Eating Behaviors, 2018.

B. Gopinath i wsp.: Dietary flavonoids and the prevalence and 15-y incidence of age-related macular degeneration. American Journal of Clinical Nutrition, 2018.

P. Keski-Rahkonen i wsp.: Decreased plasma serotonin and other metabolite changes in healthy adults after consumption of wholegrain rye: an untargeted metabolomics study. The American Journal of Clinical Nutrition, 2019.

Wada K. i wsp.: Green tea intake and colorectal cancer risk in Japan: the Takayama study. Jpn J Clin Oncol. 2019.

Togha M i wsp.: Serum Vitamin B12 and Methylmalonic Acid Status in Migraineurs: A Case-Control Study. Headache. 2019.

Aghasi, M. i wsp: Dairy intake and acne development: A meta-analysis of observational studies. Clinical Nutrition 2018.

Juhl C. R. i wsp: Dairy Intake and Acne Vulgaris: A Systematic Review and Meta-Analysis of 78,529 Children, Adolescents, and Young Adults. Nutrients. 2018.