Psychodietetyk – więcej niż dietetyk

mavita dieietyka i psychodietetyka

Od dawna wiemy, że sama edukacja żywieniowa i przygotowanie diety to za mało, aby osoba wytrwała w swoich postanowieniach i osiągnęła cel. Tam gdzie kończą się narzędzia pracy i możliwości dietetyka wkracza psychodietetyk.

Czym zatem zajmuje się psychodietetyk?

Psychodietetyk łączy wiedzę z dziedziny dietetyki, psychologii jedzenia oraz psychologii motywacji.

Ludzie nie zawsze działają racjonalnie, potrafisz pewnie podać wiele przykładów, np. wiemy, że palenie szkodzi ale mimo to sięgamy po papierosa. Większość z nas wie, że powinniśmy jeść więcej warzyw i owoców, pić mniej słodzonych napojów i unikać nadmiaru soli oraz więcej ćwiczyć. Jednak to co wiemy, i to, co robimy to dwie różne rzeczy. Tyle wiemy a mimo to 60% z nas ma nadwagę! – zatem sam dietetyk czy edukator żywieniowy nie wystarczy!

Psychodietyk pozwoli Ci zrozumieć mechanizmy zachodzące w naszym umyślę, da Ci wskazówki i narzędzia radzenia sobie z podjadaniem, np. słodyczy, dzięki prowadzonej psychoedukacji zrozumiesz zależności myśli – emocje – zachowania. Diety cud właśnie dlatego tak często są nieskuteczne, gdyż koncertują się tylko na tym, co jemy. Wskazują co jest dla nas dobre a co nie, ale człowiek to nie tylko jego żołądek! Jesteśmy istotami nie tyle racjonalnymi co emocjonalnymi 🙂

Dostaniesz też wiele informacji jak skutecznie motywować się na co dzień, kiedy jesteś bombardowany wieloma pokusami. Zacząć dietę to za mało trzeba jeszcze w niej wytrwać! Psychodietetyk na całej drodze zmiany będzie Cię motywował i wspierał w sposób mądry. Pscyhodietetyk „rozbraja” także wiele sloganów i mitów na temat motywacji! Czy myślisz na przykład, że musisz mieć pozytywne nastawienie, zanim tracisz na wadze?

Pamiętaj także, że psychodietetyk nie prowadzi terapii i nie stawia diagnozy! To osoba, która edukuje, daje mądre bo oparte na wiedzy psychologicznej rady i wskazówki, daje wsparcie i pomaga Ci podążać w kierunku tego co dla Ciebie ważne i skuteczne długofalowo!

UWAGA!

Zadajemy sobie sprawę z tego, że nie zawsze psychodietetyk wystarczy. W poradni zawsze zachęcamy, aby w obliczu poważniejszych problemów psychicznych skorzystać z terapii prowadzonych przez wykwalifikowanych do tego terapeutów/psychoterapeutów. Poradna Mavita współpracuje z psychologiem i psychoterapeutą.